neljapäev, 5. november 2015

Öine VirtsuKõigi inimeste jaoks on öö erineva tähendusega. Mõne jaoks kui õuduste aeg - pimedus, vaikus ja kõhedus. Mõne jaoks aga hoopis midagi teistsugust - mõnus vaikus, ilusad vaated ja palju muud huvi pakkuvat. 

Minu jaoks on olulisem teine variant. Mulle meeldib öine vaikus ja kõige tähsam on vaade. Öösel on võimalik näha väga palju huvitavaid ja lummavaid vaateid, neid jäädvustada ning ka teistele näidata. Sellepärast meeldib mulle käia pildistamas just öösel ja muidugi ka mere ääres.

Pilt, mille siia panin, ei ole minu tehtud, kuid vaadake seda lummavat pilti. On sügisene õhtu, kuu peegeldab enda ilu täpselt merele ja eemalt on võimalik ka muid asju märgata. Samuti need pilved, mida muidu me pimedas ei näeks, aga tänu kuuvalgusele  valgustusele on nad ilusti näha. Taamalt paistab ka valgus, arusaadavalt on näha, tegemist on bensukaga. Ka püsti seisva masti tuled peegelduvad mere pinnale ja annavad koos kuuga väga huvitava vaatepildi. Kuid tundub, et asjad ei ole päris nii, nagu alguses paistab. Liikvel on palju legende, milline neist tõele vastab ja kas üldse, seda ei tea tänase päevani mitte keegi. Ma jutustan teile enda arvates kõige parema loo. 

Pilt on tehtud Virtsu linnuse varemetel, ehk nagu öeldakse, vanalinna all. Linnus ehitati tõenäoliselt 1430. aastal. Hävis ta 20. juulil 1533  Saare-Lääne piiskop Reinhold von Buxhoevedeni ja Brandenburgi markkrahvi Wilhelmi vahel puhkenud konflikti käigus. Lahing toimus kuuvalgel ööl, surid mõlemad osapooled. Hiljem üritati linnust taas üles ehitada, kuid see lõpetati 1536.

Varemete juurde organiseeriti ööpäevaringne valve, et kellegil ei avaneks võimalust linnust uuesti taastama hakata. Nii oligi päeval üks vahetus tööl ja öösel teine. Peagi hakkasid toimuma imelikud lood ja seda ainult täiskuu ööl. Alguses mängiti inimestega rahulikult, kas peideti midagi ära või tundus valvajatele, et nad pole üksi. Kui nende asjade peale linnuse valvamist ei lõpetatud, läksid asjad julmemaks. Igal täiskuu ööl löödi öövaht oimetuks ja seoti ta varemete otsa kinni. Ja kui seda mitte, siis teadvuseta inimene maeti maa alla, ainult pea jäi välja. Kõige tipuks tapeti inimesed ära.

Asjad läksid üsna karmiks ja keegi ei julgenud enam oma eluga riskida. Polnud ühtegi vabatahtlikku, kes linnust valvaks. Hakkasid levima kuulujutud, et linnusel kummitab. Kutsuti kohale maailmakuulus Pendi Endel, et ta oma pendlit keerutaks ja asjasse selgust tooks. Kuid ei suutnud Endel ega ka muud võimud asja välja selgitada, tuli linnus rahule jätta.

Sellest ajast peale teavad kõik, et igal täiskuu ööl käivad Reinhold ja Wilhelm omavahel lahingut pidamas. Tapavad kõik, kes neid segada julgevad. Usun, et kõigi inimeste jaoks on olemas see miski, mis neid öö juures koidab. Olgu nendeks siis tähed, kuu või kummitused - oivalised nad kõik.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar